25-lecia Spółki GTL-SERVICE w mediach
18 LUT 2020

25-lecia Spółki GTL-SERVICE w mediach

W dniu 31 stycznia 2020 r. odbyła się Gala z okazji 25-lecia naszej Spółki. Tak zrelacjonowały ją media.

TG Stacja

GTL-Service świętuje 25 lat istnienia na rynku - zobacz film

GWAREK (nr 6 / 11.02.2020 r.)

Srebrny jubileusz GTL-Service

GTL-Service to firma wchodząca w skład grupy kapitałowej Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem w Pyrzowicach. Świadczy usługi, bez których żaden port lotniczy nie mógłby się obyć. Niedawno, na uroczystej gali, przedsiębiorstwo świętowało swoje 25 urodziny.

GTL-Service powołano do życia 17 czerwca 1994 roku. Pół roku później spółka rozpoczęła działalność. Jej zadanie to świadczenie usług uzupełniających transport lotniczy. Kluczowa działalność fi rmy to sprzątanie lotniska oraz letnie i zimowe utrzymanie parkingu. Lista zadań, które wykonuje, jest jednak znacznie dłuższa. – Można powiedzieć, że jesteśmy spółką wielobranżową. Zajmujemy się także gastronomią, świadczymy usługi remontowo- budowlane, zarządzamy gospodarką odpadami. Mało kto wie, ale przed laty to my ogrodziliśmy płotem port lotniczy. Jeśli chodzi o najbliższe plany to 1 czerwca uruchamiamy myjnię samochodową na terenie lotniska. Ponadto rozważamy inwestycje poza obszarem portu – mówił na gali prezes spółki Andrzej Olko. Firma może pochwalić się stałym wzrostem przychodów. W 2019 r. przedsiębiorstwo osiągnęło 8 mln zł obrotu.

Marian Rospond, prezes senior GTL-Service wspominał, że firma zaczynała działalność w składzie trzyosobowym. – Tymczasem, gdy prawie 10 lat później opuszczałem spółkę, zespół liczył już tylu pracowników co obecnie, czyli ok. 80 osób. Początkowo jedną z naszych wiodących działalności była gastronomia, która ceniona była wśród pasażerów i załóg samolotowych. Wtedy cieszyliśmy się, gdy lotnisko miało 50 tysięcy podróżnych w ciągu roku. Dziś mówi się o 5 milionach. Zaczynaliśmy w zupełnie innej rzeczywistości – wspominał jeden z pierwszych prezesów.

Prezes GTL SA Artur Tomasik liczy, że synergia między spółką matką a spółką córką będzie jeszcze większa. Dobrą do tego okazją będą zmiany, jakie szykują się na lotnisku. Do 2025 r. GTL zamierza bowiem zainwestować 600 mln zł. – Ponadto wraz z GTL-Service stoimy przed wyzwaniem zorganizowania transportu wewnętrznego, a trzeba powiedzieć, że pracujemy na rozległym terenie, który w linii prostej liczy 4 km. Nasze lotnisko osiąga rocznie 200 mln zł obrotu. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie GTL-Service – mówił prezes Tomasik.

Gospodarka odpadami to temat niezwykle ważny w miejscu jakim jest lotnisko. Dość powiedzieć, że pasażerowie i pracownicy portu miesięcznie produkują co najmniej 36 ton śmieci, które trzeba sprawnie zbierać i wywozić. Jednak nie każdy wie jak wiele ma wspólnego gospodarka odpadami z bezpieczeństwem lotniskowym. Kosze na śmieci są doskonałym miejscem do ukrycia niebezpiecznych materiałów. Dlatego częste ich opróżnianie i kontrolowanie zawartości nie jest tylko kwestią zwykłej czystości – tłumaczył Maurycy Drobny, dyrektor operacyjny i prokurent spółki, który nadzoruje dział ochrony środowiska.

Uroczysty jubileusz spółki odbył się 31 stycznia w pałacu w Nakle Śląskim. Podczas gali wręczono pamiątkowe statuetki pracownikom oraz dyplomy, które złożono na ręce prezesa GTL, prezesów-seniorów oraz właścicieli fi rm współpracujących ze spółką. Część oficjalna zakończyła się koncertem zespołu Milian Orkiestra.